marți, 19 iulie 2016

Urmatorii 5 metri

Cu Maria Aurora am tesut primii 4 metri de wrap.

A urmat Elias. Un wrap din doua nuante de albastru si un gri pentru warp (urzeala) si fir natur pentru weft. Tot bumbac bio certificat GOTS, 10 fire/cm pentru warp. Un model cu romburi mici, care piate fi considerat si rosepath si diamond, dar in principiu un twill 2/2.

A durat cam 5 zile sa masor firele, apoi inca atat sa le pun pe razboi si sa le trec prin ite pentru a da modelul (threading) si cam o saptamana cred ca sa il tes.

A devenit apoi un wrap de 3 metri netivit si un sling cu inele facut cadou la o tombolă la o intalnire a grupului de purtarete din Alba Iulia.

Credeam ca oferirea unui sling atrage oamenii la intalnire dar au aparut doar vreo 7 mamici. Important e ca a ajuns la cineva care il apreciaza.

Total tesut pana atunci: 9 metri.

duminică, 24 aprilie 2016

Maria Aurora

A doua mea incercare de a tese ceva. Si nu orice ci un wrap pentru prietena mea.

Ok, am un razboi nou nout de data aceasta, care functioneaza perfect. Am comandat si firele- bumbac mercerizat moale si fin, dar nu unul special pentru tesut.

Si am inceput. Masurarea firelor pe rama de urzit a durat cam doua saptamani, nu am mai facut greseala sa inghesui pe rama toate firele necesare, adica cam 800, am lucrat direct, in grupuri mici.

Fiind la inceput am ales sa imbrac razboiul din fata in spate, asa ca dupa fiecare mănunchi  de fire masurate, le-am trecut prin spata.

Apoi a mai durat o saptamana sa trec fiecare fir la locul lui si sa leg totul in forma finala. Si am inceput sa tes.

Va fi mereu proiectul meu de suflet, la care am lucrat cel mai mult, de la groaza la fericire, de la disperare la hai ca mai este doar putin.

Si pentru ca fara ea care m-a batut la cap non stop cu hai ca poti, nu te las pana nu imi faci, te bantui o viata intreaga... si alte incurajari, nu as fi incercat niciodata, numele i-a ramas Maria Aurora